Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół
Politechniki Warszawskiej

W dniu 11 czerwca br. (poniedziałek) o godz. 18.00 w pomieszczeniach Klubu Absolwenta odbyło się spotkanie z mgr inż. Jackiem Gmochem – absolwentem Wydziału Komunikacji, a następnie w latach 1968-1978 pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Zakładzie Budowy Dróg i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, byłym piłkarzem , m.in. Legii Warszawa i reprezentacji Polski, współpracownikiem z ramienia zarządu PZPN trenera Kazimierza Górskiego (złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 r. oraz zajęcie 3. miejsca i zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Świata w RFN w 1974 r.), w latach 1976-1978 trenerem reprezentacji Polski w Piłce Nożnej (zdobycie 5.miejsca na Mistrzostwach Świata w Argentynie w 1978 r.), trenerem wielu drużyn greckich z którymi odniósł szereg sukcesów, twórcą banku informacji oraz prekursorem metod naukowych w piłce nożnej, aktualnie telewizyjnym komentatorem sportowym.

Na początku spotkania pokazano dwa filmy/prezentacje multimedialne prezentujące sylwetkę mgr inż. Jacka Gmocha zarówno w aspekcie politechnicznym ,jak i piłkarskim.

Znakomity gość z sentymentem , ale także z poczuciem humoru opowiedział o swoich kontaktach z macierzystą uczelnią, zarówno w okresie studiów, jak i pracy na PW, w jaki sposób godził studia na uczelni z treningami i grą w piłkę nożną, jak jego pasję piłkarską i sukcesy sportowe przyjmowali i traktowali niektórzy profesorowie, wykładowcy i asystenci.

Poinformował jak i w jakich warunkach powstawał bank informacji- źródło późniejszych sukcesów polskiej reprezentacji- bez którego nie może obecnie funkcjonować żaden liczący się klub piłkarski czy reprezentacja narodowa.

Druga część spotkania dotyczyła problematyki piłkarskiej, zarówno sukcesów jakie Jacek Gmoch odniósł pracując z polską reprezentacją i drużynami greckimi, jak i problemów związanych z zawodem trenera.

Ponieważ spotkanie odbywało się tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji

wiele pytań dotyczyło szans polskiej reprezentacji narodowej na tych Mistrzostwach.

Ponieważ na początku maja br. ukazała się książka – rozmowa z Jackiem Gmochem „Najlepszy trener na świecie”, uczestnicy spotkania mogli skorzystać z okazji i uzyskać osobistą dedykację tej wybitnej postaci w polskiej i światowej piłce nożnej.

Osiągnięcia naukowe i badawcze, teoretyczne i praktyczne predystynują bowiem absolwenta naszej uczelni mgr inż. Jacka Gmocha do czołowego miejsca w panteonie wybitnych trenerów światowej piłki nożnej.

O zainteresowaniu i atrakcyjności spotkania świadczy także to , że trwało ono ok. 3 godzin.

Na zakończenie gość Salonu Sportowego otrzymał od prezesa SAiP PW – prof. dr hab. A. Jakubiaka pamiątkowy obraz z repliką Dużej Auli Politechniki Warszawskiej.

Opr. dr Adam Zaborowski                                                                    Zdjęcia mgr inż.Tomasz Piłka