Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół
Politechniki Warszawskiej

W dniu 23 października br. odbyło  się drugie spotkanie Salonu Sportowego Klubu Absolwenta SAiP PW. Tym razem gośćmi tego spotkania byli Stephane Antiga – były trener reprezentacji Polski w piłce siatkowej, który doprowadził naszą drużynę narodową do tytułu mistrzowskiego i zdobycia  złotego medalu na Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Polsce w 2014 r. – obecnie trener I ligowej drużyny ONICO Warszawa ( dawniej AZS Politechnika Warszawska)  oraz Paweł Zagumny były znakomity rozgrywający polskiej reprezentacji , złoty i srebrny medalista Mistrzostw Świata , złoty medalista Mistrzostw Europy były zawodnik AZS Politechnika Warszawska ( gdzie zaczynał karierę w kategorii seniorów i zakończył w 2016 r. karierę zawodniczą) ,  obecnie po przekształceniach organizacyjnych Dyrektor Sportowy ONICO Warszawa . Wprowadzeniem do spotkania ze znakomitymi sportowcami i wielkimi postaciami polskiego i światowego sportu były otrzymany od Redakcji Polsat Sport film o polskim sukcesie na M. Św. w Piłce Siatkowej w Polsce w 2014 r. oraz filmy prezentujące sylwetki i przebieg ich  bogatych karier reprezentacyjnych, klubowych i międzynarodowych . Goście opowiedzieli o kluczu do sukcesu naszej reprezentacji i zdobyciu tytułu Mistrza Świata. Jak podkreślali złożyło się na to wiele czynników , przede wszystkim ogromna motywacja, koncentracja, mobilizacja, optymalny skład ( ze znakomitym M. Wlazłym , świetnym debiucie w Mistrzostwach M. Miki, najlepszym rozgrywającym Mistrzostw P. Zagumnym) czego dowodem było m.in. wygranie pięciu meczów w tie –  breaku.

Pytano o przyczyny obecnych problemów i braku sukcesów polskiej reprezentacji. Jako jedną z nich wskazano brak dobrego rozgrywającego, którego rolę P. Zagumny określił jak kluczową.

Stephana Antigę pytano o pracę z reprezentacją Kanady i różnice w prowadzeniu polskiej i kanadyjskiej reprezentacji. Znakomity trener , który w przeciągu roku osiągnął już znaczące sukcesy z reprezentacją Kanady ( brązowy medal w Lidze Światowej i brązowy medal w Mistrzostwach Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów ) odpowiedział, że te różnice są znaczące, w Kanadzie  jest duża motywacja gry w drużynie narodowej , zawodnicy, aby móc grać w reprezentacji muszą najpierw za to zapłacić.

Nie zabrakło pytania dotyczącego możliwości powrotu do pierwotnej nazwy klubu w którym obecnie pracują S. Antiga i P. Zagumny czyli AZS Politechnika Warszawska. Odpowiedziała na nie obecna na spotkaniu V-ce Prezes ds. Sportowych Klubu Uczelnianego  AZS Politechnika Warszawska – Jolanta  Dolecka ( dzięki której życzliwości i pomocy odbyło się to spotkanie Salonu Sportowego  ze znakomitymi gośćmi), informując , że obecna nazwa ONICO Warszawa wynika z konieczności posiadania przez  klub grający w najwyższej lidze sponsora. Zwróciła się  przy tym do naszych absolwentów o pomoc sponsorską dla klubu uczelnianego i my jako SAiP PW się do tej prośby przyłączamy.

Opr. dr Adam Zaborowski czł. Zarządu SAiP PW