Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół
Politechniki Warszawskiej

W dniu 10 czerwca 2019 r. odbyło się szóste spotkanie Salonu Sportowego Klubu Absolwenta SAiP PW.
Gościem Salonu był znakomity sportowiec Marian Woronin– wicemistrz olimpijski (igrzyska olimpijskie w Moskwie w 1980) i mistrz Europy (Praga 1978) w sztafecie 4 x 100 metrów, brązowy medalista mistrzostw Europy w biegu na 100 m (Ateny 1982), rekordzista Europy w biegu na 100 m (10,00 s – 9 czerwca 1984, Warszawa– Memoriał Janusza Kusocińskiego – rekord przetrwał 4 lata), wielokrotny zwycięzca halowych mistrzostw Europy na 50 lub 60 m, zawodów o Puchar Świata i Europy, 15-krotny mistrz Polski w biegach na 100 m, 200 m i sztafecie 4 x 100 m. Obecnie M. Woronin jest przedsiębiorcą, działaczem sportowym, prezesem Fundacji Polskiej Lekkiej Atletyki.
W jego rekordowym biegu na 100 m zegar wskazał dokładny pomiar 9,992 ( M. Woronin był uważany wówczas za najszybszego „białego człowieka świata) . Zgodnie z przepisami IAAF dotyczącymi zaokrąglania czasu, oficjalnie uznany został czas 10,00 s.
Gość w trwającej ponad dwie godziny rozmowie /dyskusji w ciekawy , barwny sposób opowiedział o swojej karierze zawodniczej, jej początkach, największych sukcesach , aktualnej, bardzo dobrej sytuacji w polskiej lekkiej atletyce. Wystąpienie było urozmaicone ciekawostkami , osobistymi epizodami i anegdotami, w tym z bogatej przeszłości klubowej i reprezentacyjnej.
Na początku zaprezentowano trzy filmy przygotowane tradycyjnie przez pracownika TVN – Rafała Jaszczuka: pierwszy , kiedy M. Woronin w 1979 r. w Wiedniu zdobywa halowe Mistrzostwo Europy, drugi z pobicia rekordu Europy na Memoriale Janusza Kusocińskiego w Warszawie w 1984 r.- 10,00 s. i trzeci pokazujący „blaski i cienie” kariery zawodniczej, kiedy M. Woronin nabawia się kontuzji na ME w 1 986 r.Stuttgarcie.
Pytaniom i wypowiedziom uczestników Salonu Sportowego nie było końca. To świadczy zarówno o zainteresowaniu naszych absolwentów tą dyscypliną sportu jak i bardzo interesującym gościu Salonu.
W związku z przypadającym w br. 100-leciu PKOl ,na pytanie, kto był najwybitniejszym polskim sportowcem gość spotkania bez wahania odpowiedział : Irena Kirszenstein – Szewińska
Poinformował , że efektami sportowymi organizowanych przez kierowaną przez niego Fundację Polskie Lekkiej Atletyki „Czwartków lekkoatletycznych” są sukcesy m.in. takich sportowców – biegaczy jak Adam Kszczot czy Iga Baumgart-Witan.
Salonowi Sportowemu zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami towarzyszyły niespodzianki – tym razem był to quiz dot. problematyki sportowej związanej z głównym gościem i tematyką Salonu. Prawidłowo na 4 pytania odpowiedziały trzy osoby- absolwenci PW: Jerzy Baranowski, Grzegorz Matuszewski i Witold Szulecki. Nagrody dla zwycięzców stanowiły gadżety otrzymane od Polskiej Organizacji Turystycznej – agendy rządowej zajmującej się promocją turystyczną Polski.
Na zakończenie VI Salonu Sportowego jego gość Marian Woronin otrzymał od Prezesa SAiP PW- prof. Andrzeja Jakubiaka pamiątkowy album „Ocalić od zapomnienia” wydany w związku ze 100-leciem Odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej.

Opr. dr Adam Zaborowski
czł. Zarządu SAiP PW